منوی سایت
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
آب و هوا
سالنما
2 فروردين 1397
   
  2018 Mar 22
    
   4 رجب 1439
     
    اوقات شرعی
    نمایش سالنامه
     

    برگزاری "هفدهمین همایش ملی برنج کشور"

    به گزارش روابط عمومی، هفدهمین همایش ملی برنج کشور صبح امروز با حضور مسئولان استانی، محققان و استادان رشته کشاورزی  و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری آغاز به‌کار کرد.

     در این همایش دکتر ربیع فلاح استاندار مازندران با بیان اینکه مازندران با تولید حدود یک میلیون تن برنج 42 درصد برنج کشور را تامین می کند، افزود: کمبود آب کشاورزی در استانی که سالانه 6میلیارد مترمکعب آب دارد و 60 درصد این آب ها به دلیل نبود سد به صورت هرز به دریا می ریزد، دیگر قابل قبول نیست.

    استاندار مازندران با بیان اینکه بخش کشاورزی مازندران با تولید سالانه بیش از 6 میلیون تن مهمترین حوزه رونق اقتصادی استان محسوب می شود عنوان داشت: فلاح کمبود آب در مازندران را جدی دانست و گفت: کشور باید برای مازندران در مقوله کشاورزی فایل بودجه ای جداگانه برای تامین آب ایجاد کند.

    استاندار مازندران بر لزوم ترویج کشاورزی تاکید کرد و گفت: هنوز فاصله کشاورزی فنی با تفکر سنتی کشاورزان زیاد است.
    وی وجود شکاف تولید محصولات کشاورزی مازندران در کشاورزی مهندسی و سنتی را بالا دانست و تصریح کرد: ترویج باید بیشتر فعالیت کند.

    وی با بیان اینکه مشوق های کشاورزی باید در تولید باشد و نه در واردات محصولات کشاورزی ، گفت: در سه سال گذشته با تدبیر دولت یازدهم علاوه بر ساماندهی بازار برنج ، بر زمان و مقدار مورد نیاز واردات این محصول استراتژیک بدرستی نظارت صورت گرفته است

    استان مازندران با ظرفیت 72نوع از تولیدات محصولات کشاورزی ،حدود ده و نیم درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را به خود اختصاص می دهد ،اما رفتار های غیر حرفه ای در زمینه های زیر ساختی، نهاده های کشاورزی ،فعالیت های فنی و مهندسی کشاورزی و بازارعرضه و تقاضا ،همچنان کشاورزی این خطه شمال ایران را مستعد بحران می کند.
     
     
    دکتر بهمنیار رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در این همایش ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان در هفدهمین همایش ملی برنج کشور با بیان اینکه استان مازندران دارای ظرفیت های بسیاری در بخش کشاورزی است اظهار داشت: تولید برنج در اقتصاد مردم مازندران نقش بسزایی دارد و از این فرصت باید به خوبی بهره برداری شود و باید همه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای توسعه و ترویج تولید برنج بسیج شوند.

    وی با انتقاد به واردات برنج بعد از برداشت توسط کشاورزان افزود: این کار آسیب جدی به کشاورزان می زند چون اقتصاد کشاورزان مازندرانی به برنج وابسطه می باشد.

    در ادامه دکتر بهمنیار عنوان داشت: نقش تحقیقات و مکانیزاسیون در توسعه تولیدبرنج و کاهش هزینه بسیار مهم است و با اینکه مراکز تحقیقاتی ارقام جدیدی را تولید می کنند اما گسترش زیادی ندارند و نیاز به پشتیبانی و تبلیغ درست می باشد.

    رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه برندسازی و اقتصادی کردن تولید برنج، مدیریت آب، تعیین مناطق مستعد کشت برنج و رفع چالش‌های مکانیزه کردن برنج با ارتباط  و همکاری بیشتر  بین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و اجرایی می تواند صورت گیرد افزود: در این مسیر باید تمام تلاشمان را انجام دهیم تا دستاوردهای بهتر بیشتری داشته باشیم و مشکلات را حل کنیم.

     
    مهندس دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران  در سخنانش در هفدهمین همایش ملی برنج کشور در این شهرستان  اظهار کرد: با توجه به اینکه کشاورزی فعالیت غالب مازندران به‌شمار می‌رود و دارای بیشترین تولید ناخالص داخلی هستیم، زراعت برنج پرچم دار تولید محصولات زراعی است.

    وی افزود: سالانه ۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی برنج در مازندران است که تأثیر بزرگی بر اقتصاد استان دارد.
    رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ۴۰ درصد برنج مورد نیاز کشور در مازندران تولید می‌شود، تصریح کرد: ضرورت دارد حمایت و توجه به تولید این محصول بیش از پیش احساس شود.

    رییس جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی به‌دلیل بحران منابع آبی حمایت از برنج در استان‌های شمالی است، ادامه داد: منابع آبی در تولید محصولات کشاورزی نقش تعیین کننده دارد و به همین دلیل سیاست وزارت جهاد کشاورزی به دلیل منابع حیاتی آب برای زراعت برنج در برخی استان‌ها محدود شده است و باید با افزایش بهره‌وری تولید را با حداکثر راندمان داشته باشیم.

    وی با بیان اینکه در استان‌های شمالی تولید برنج چالش‌هایی دارد که باید به آن توجه شود، گفت: تغییر کاربری اراضی به غیر کشاورزی و غیر برنج نخستین چالش در استان‌های شمالی است.
     
    مهندس حیدرپور ادامه داد: در سه سال گذشته مازندران در جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز پرچم‌دار بوده است و تبدیل زراعت به باغ تهدیدی است که هم در استان و هم خارج استان است.
    وی افزود: فرسودگی تبدیل شلتوک به برنج از دیگر چالش‌هایی است که در صنعت تبدیل برنج در مازندران داریم.
    رییس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه ۹۰۰ واحد کارخانه فعال شالیکوبی در استان وجود دارد که یک‌سوم آن مدرن شده است، خاطرنشان کرد: تا پایان امسال کارخانه‌داران موظف خواهند شد به سیستم مدرن‌سازی مجهز شوند.
    وی هزینه تولید بالا را از دیگر چالش در بخش زراعت برنج دانست و افزود: با توسعه مکانیزاسیون می‌توان هزینه بالای تولید را کاهش داد.
    حیدرپور با بیان اینکه اختلاط برنج توسط دلالان آینده برنج بومی را دچار مشکل می‌کند که نیاز است در این راستا اقداماتی انجام شود، ادامه داد: با توجه به بداخلاقی‌هایی که نسبت به اختلاط برنج شده است قداست کار کشاورزان را زیر سؤال می‌برد و باعث می‌شود نگاه‌ها از برنج کیفی و بومی عوض شود.
    در ادامه دکتر اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی در همایش ملی برنج افزود: نیمی از روستاییان ما کشاورز و بالای 50 سال سن هستند که این امر سبب پایین آمدن کارایی در استفاده از نهادهای بخش کشاورزی و در نتیجه کاهش بهره وری در تولید می شود
    وی با بیان این نکته که در تمام کشورهای پیشرفته دنیا سازمان کشاورزان آینده تشکیل شده است، اظهار داشت :از آنجاییکه هنوز عمده فعالیت کشاورزی ایران سنتی است، باید علاوه بر اینکه به فکر تامین نیروی انسانی در قالب کشاورزان آینده باشیم ، باید به سواد کشاورزان نیز توجه شود.
    دکتر  زند خاطرنشان کرد: اکنون از 700هزار دانش آموزی که در هنرستان های کشور تحصیل می کنند، کمتر از 20 هزار نفر در هنرستان کشاورزی مشغول تحصیل هستند.
    زند با بیان اینکه کشاورزی کشور خانوادگی است، ادامه داد: در حال حاضر70درصد از کشاورزان کشور سواد ابتدایی و پایین تر دارند.
    معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری به چالش ها و مشکلات کشاورزی در زمینه آب، خاک، هوا ، تجهیزات و نهاده های کشاورزی اشاره کرد و گفت: هرچه کشاورزی مدرن تر و پیشرفته تر می شود، رسالت مسئولان و دست اندرکاران به نیازهای کشاورزی سنگین تر و مهمتر می شود.
    دکتر زند اظهار داشت: از آنجاییکه بر اساس پیش بینی اقلیم هواشناسی تا سال 2025یک درجه و تا 2050بیش از 2درجه به دمای گرمای هوا اضافه می شود، این یعنی کاهش بارندگی و در نتیجه کمبود منابع آبی حتمی است
    وی ادامه داد: تا کنون نگاه به خاک نیز فقط برداشت بوده است اما امروز باید علاوه بر توجه کشاورزی حفاظتی به بازگرداندن خاک کشاورزی توجه بیشتری شود.
    وی کشاورزی حفاظتی را برای درمان شوری، فرسایش و ایجاد ماده آلی خاک دانست و گفت: سرمایه گذاری در کشاورزی ایران باید دوچندان شود.
    وی با اشاره به این نکته که توجه به ذخایر کشاورزی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است که تا کنون در کشور به لحاظ وجود مصوبه قانون و اجرا غفلت شده است، گفت: امروز اگر به حفظ ذخایر آب ، خاک و گیاهان توجه نشود، در آینده با چالش های جدی مواجه می شویم.


    در ادامه محققان حوزه برنج مقالات خود را در محور های، محیط زیست و گاز های گلخانه ای، چالش های تولید، بازار و تجارت برنج، برند سازی، تجارب جهانی و ایران، امنیت و سلامت تولید برنج، مدیریت آب در پایداری تولید برنج، مناطق مستعد تولید برنج در ایران، آلاینده های برنج و چگونگی مقابله با آن، سیاست های حمایتی کارآمد در زنجیره عرضه برنج، اقتصاد برنج و خودکفایی، کشت و برداشت مجدد برنج، باید ها و نبایدها، آمایش سرزمین و جلوگیری از تغییرکاربری، فناوری های پس از برداشت، توازن برداشت مکانیزه و پس از برداشت، پایداری تولید برنج با توسعه مکانیزاسیون  ارایه دادند.       1395/11/17 07:43

    خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
    0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
    کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری می باشد.
    طراحی سایت